WZORZEC RASY
Wzorzec rasy – zespół cech, które powinno spełniać zwierzę hodowlane, aby mogło zostać zaliczone do danej rasy
FCI Standard N° 183
Kraj Pochodzenia i Klasyfikacja
Kraj pochodzenia: Niemcy
Data publikacji obowiązującego wzorca: 18.04.2007
Klasyfikacja FCI: Grupa 2. Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła. Sekcja 1.1 Pinczery. Próby pracy nie obowiązują
Wygląd Ogólny
Mały, mocny, raczej krępy niż lekki, szorstkowłosy, elegancji. MAŚĆ sznaucera może być:
- Czysto czarna z czarnym podszerstkiem
- Pieprz i sól
- Czarno srebrna
- Biała
Zachowanie i Charakter
Inteligencja, odwaga, wytrzymałość i czujność czynią ze sznaucera miniaturowego niekłopotliwego psa domowego, stróża i towarzysza, którego można bez problemów trzymać nawet w małym mieszkaniu.
Głowa
Czaszka sznaucera jest mocna, długa, z wyraźnym guzem potylicznym. Głowa proporcjonalna do rozmiarów psa. Wierzch głowy płaski, bez zmarszczek, linia profilu równoległa do linii grzbietu nosa. Oczy o średniej wielkości, owalne, skierowane do przodu, ciemne, o żywy wyrazie. Powieki dobrze przylegające. Uszy są wysoko osadzone, wiszące, kształtu litery V, wewnętrzną krawędzią przylegające do policzków, skierowane do przodu w kierunku skroni. Jednakowo załamane, nie wyżej niż na linii wierzchołka czaszki.
Trzewioczaszka
Trufla nosa dobrze rozwinięta, zawsze czarna.
Kufa
Trufla nosa dobrze rozwinięta, zawsze czarna.
Uzębienie
Szczęki mocne, uzębienie kompletne (42 białe zęby zgodnie z wzorem zębowym), zgryz nożycowy , równy i ścisły. Mięśnie policzków dobrze rozwinięte, ale policzki nie są aż tak widoczne, aby zmieniały prostokątny kształt głowy (podkreślony przez brodę).
Oczy
Średniej wielkości, owalne, skierowane do przodu, ciemne, o żywy wyrazie. Powieki dobrze przylegające.
Uszy
Wysoko osadzone, wiszące, kształtu litery V, wewnętrzną krawędzią przylegające do policzków, skierowane do przodu w kierunku skroni. Jednakowo załamane, nie wyżej niż na linii wierzchołka czaszki.
Szyja
Mocna, dobrze umięśniona, sucha, szlachetnie wygięta, płynnie przechodzi w łopatki, oddaje siłę psa. Skóra przylegająca, bez fałd.
Tułów
Lekko opada od kłębu ku tyłowi. Lędźwie są krótkie, mocne i głębokie. Odległość od ostatniego żebra do miednicy na tyle mała, by pies sprawiał wrażenie krótkiego. Klatka piersiowa jest umiarkowanie szeroka, na przekroju owalna, sięga łokcia. Przedpiersie, utworzone przez rękojeść mostka, wyraźne. Linia dolna i brzuch słabizna nie za bardzo podciągnięta, ładne przejście od klatki piersiowej do brzucha.
Ogon
Lekko opada od kłębu ku tyłowi. Lędźwie są krótkie, mocne i głębokie. Odległość od ostatniego żebra do miednicy na tyle mała, by pies sprawiał wrażenie krótkiego. Klatka piersiowa jest umiarkowanie szeroka, na przekroju owalna, sięga łokcia. Przedpiersie, utworzone przez rękojeść mostka, wyraźne. Linia dolna i brzuch słabizna nie za bardzo podciągnięta, ładne przejście od klatki piersiowej do brzucha.
Kończyny
KOŃCZYNY PRZEDNIE Oglądane z przodu mocne, proste i ustawione nie za blisko siebie; oglądane z boku – przedramiona proste. Łopatki: Przylegające do klatki piersiowej i dobrze umięśnione, górnymi krawędziami wystające powyżej kręgów odcinka piersiowego. Jak najbardziej ukośnie ułożone, mniej więcej pod kątem 50o do linii poziomej. Ramię: Przylegające do tułowia, mocne i dobrze umięśnione. Łapy są krótkie, okrągłe, palce zwarte i wysklepione (łapa kocia), opuszki mocne, pazury krótkie, czarne i mocne. KOŃCZYNY TYLNE : Oglądane z boku – dobrze kątowane , oglądane z tyłu – równolegle, ustawione nie za blisko siebie. Łapy są nieco większe od przednich. Palce zwarte i wysklepione. Pazury krótkie i czarne.
Ruch
Elastyczne, eleganckie, dziarskie, swobodne i przestrzenne. Wykrok kończyn przednich możliwie najdłuższy; kończyny tylne z dobrym i sprężystym wykrokiem dają prawidłowy napęd. Przednia i tylna noga stawiane są do przodu jednocześnie.
Pokrywa Włosowa
Sierść powinna być twarda, szorstka i gęsta; składa się gęstego podszerstka i nie za krótkiej okrywy, przylegającej do ciała.
Wzrost
wysokość w kłębie: od 30 do 35 cm. Waga: ok. 8 kg.
Wady
Wszelkie odchylenia od powyższego wzorca traktowane są jako wady i oceniane zgodnie ze stopniem odstępstwa.
Uwaga!
Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra umieszczone w mosznie.
Źródło
„Grupa II Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła . Wzorce ras”, www. ZKWP.pl
Pierwsze wzmianki o rasie to początek XIX wieku. Do Polski zawitały dopiero w latach 60.
Psy wiejskie. Należące do pastuchów, woźniców i stajennych.
Służące do pilnowania i pochodzące z terenów Niemiec i Szwajcarii. Niemieckie słowo „die sznauzer” oznacza – broda, pysk co jest charakterystyczne dla rasy i ich wyglądu. Byly też zwane pinczerami stajennymi. Były to psy przystosowane do długotrwałego ruchu, odporne na zmienne i trudne warunki klimatyczne i bytowe.
Łatwo przywiązuje się do miejsca zamieszkania, strzeże domu i domowników. Tworzy z opiekunem silną więź. Jest wierny i źle znosi samotność. To typ uparciucha, który lubi stawiać na swoim, dlatego należy go dobrze poprowadzić.
Kochany, wesoły, aktywny i uśmiechnięty cały czas.
Westies Besties
Sznaucer miniaturowy to mały pies o wielkiej duszy i sercu. Pies domowy, bardzo mądry, rodzinny, wesoły, serdeczny, oddany towarzysz. Wspaniały kompan pieszych wycieczek i spacerów. Zawsze uśmiechnięty.
Szukasz szczeniaka?
„Pies będzie twoim najlepszym przyjacielem bez względu na wszystko.
Ludzie nie zawsze.”
Skontaktuj się z nami
W razie jakichkolwiek pytań lub chęci zakupu psa prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Telefon
+48 604 414 052
westiesbesties@op.pl